سفر چهار روزه عضو ارشد کنگره به عربستان با موضوع کمکهای ایران به حوثیها

اد رویس رییس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و پل کوک نماینده ارشد جمهوری‌خواه کنگره به سفر چهار روزه به کشورهای مصر و عربستان سعودی پایان دادند.

اد رویس و پل کوک در این سفر با مقامات دو کشور از جمله با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و ولیعهد و دیگر مقامات آن کشور ملاقات و در ارتباط با تهدیدات و مسایل منطقه‌ای مذاکره کردند.

اد رویس دیروز در بیانیه‌ای ضمن اشاره به اصلاحات اخیر در عربستان سعودی گفت البته عربستان سعودی و خاورمیانه در کل با تهدید جدی از سوی جمهوری اسلامی روبروست و ما در ملاقات در مورد اعمال فشارهای مالی و دیپلماتیک علیه برنامه موشکی و حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم مذاکره کردیم.

رویس همچنین ضمن ابراز خرسندی از جریان کمک‌های انسانی به یمن افزود: حوثی‌های تحت حمایت تهران در‌گیری یمن را به سومین سال گسترش داده و ۸ میلیون مردم بیگناه را به آستانه قحطی و گرسنگی کشاندند.

صدور کیفرخواست برای متهم به قتل سه مامور نیروی انتظامی با اتوبوس

دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای «عامل» کشته‌شدن سه نفر از مامورین نیروی انتظامی به اتهام «قتل عمد» خبر داد، رخدادی که در جریان درگیری نیروهای امنیتی با دراویش به وقوع پیوست.

عباس جعفری دولت‌آبادی بدون اشاره به نام این فرد، گفته که وی، ۳۰ بهمن‌ماه، «در یک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مامورین ناجا را به شهادت رسانده بود.»

آن‌طور که دولت‌آبادی اعلام کرده، این فرد که «مامورین پلیس» وی را دستگیر کرده‌اند، «پس از انجام تحقیقات به قتل مامورین اعتراف کرده است.»

دادستان تهران همچنین اضافه کرده که اولیای دم این پرونده، «تقاضای قصاص» دارند و «نامبرده به زودی در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه خواهد شد.»

دوشنبه شب و بامداد سه‌شنبه درگیری بزرگی میان نیروهای امنیتی و دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران و در اطراف منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی رخ داد که در آن به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، سه مامور نیروی انتظامی و دو بسیجی کشته شدند.

با آن که دولت‌آبادی به نام این فرد اشاره‌ای نکرده، اما فعالان حزب‌الله و نیز رسانه‌های اصولگرا با انتشار تصویر درویشی به نام «یاور محمد ثلاث»، از وی به عنوان راننده اتوبوسی نام می‌برند که در شب درگیری شدید میان دراویش گنابادی با ماموران پلیس و لباس‌شخصی‌ها، به میان ماموران پلیس رفت.

این در حالی است که فعالان دراویش در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند وی پیش از ظهر روز درگیری بازداشت شده بود.

رسانه‌های محافظه‌کار همچنین ویدیویی از یاور محمد ثلاث در حالی که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته منتشر کرده‌اند که وی می‌گوید «عصبی» شده و چون «راننده اتوبوس بوده، پشت اتوبوس نشسته است.»

وی همچنین در این ویدیو که پرسش‌های مصاحبه‌کننده در آن مشخص نیست، افزوده که قصد «کشتن» نداشته است.

پیش از دولت‌آبادی نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه گفته بود که «به دادسرای تهران تاکید شده با سرعت و جدیت» پرونده افراد بازداشت شده را «تکمیل و کسانی را که در این راستا مجرم هستند، به دادگاه معرفی کنند».

غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری استان تهران هم گفته که «در دادگستری تهران ابلاغ شده که دادسرا و دادگاه با عموم کسانی که بابت اغتشاش دستگیر شده‌اند، برخورد جدی و قاطع و سریع شود.»

وی افزوده که «در خصوص کسانی که در این اغتشاشات جرمی مرتکب نشده یا جرم‌شان کم بوده تلاش می‌کنیم به سرعت آزاد شوند، با کسانی که جرایم خشن مرتکب شده‌اند نیز به سرعت برخورد می‌کنیم.»

در همین حال فرهاد نوری از مدیران وب‌سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را منتشر می‌کند، از انتقال ‌دست‌کم ۵۰۰‌ درویش گنابادی به ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ خبر داده است.

آن‌طور که وی نوشته، «پیگیری خانواده‌های دراویش تاکنون نتیجه‌ای نداشته و مامورین اعلام کردند که این افراد روز شنبه به دادسرا منتقل خواهند شد و تا آن زمان در بازداشت موقت به‌سر خواهند برد.»

شرح عکس: عباس جعفری دولت‌آبادی می‌گوید که متهم به قتل مامورین اعتراف کرده است

- Advertisement -

Latest article

حمایت دونالد ترامپ از کمپین #اعدام_نکنید

سایت «بی بی سی» فارسی می‌نویسد: به دنبال کارزار کم‌سابقه کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان برای توقف حکم اعدام سه نفر از معترضان...

تعقید معنوی در بیتی از سیمین بهبهانی

سایه اقتصادی نیا یکی از «کولی‌واره‌ها»ی سیمین در «دشت ارژن» در سال‌های اخیر محبوب‌تر و معروف‌تر بوده است: «کولی‌واره 3»، و آن هم به این...

حراج داوطلبانه آب و خاک ایران

کاملیا انتخابی‌فرد در یک هفته گذشته، از پیش‌نویس «قرارداد ۲۵‌ساله جمهوری اسلامی و چین»، آنچه که گفته و شنیده شده، وجه تسمیه آن با قرارداد...

نبرد نابرابر سبک زندگی شخصی ایرانی با سبک زندگی تحمیلی اسلامی

خلاصه حرف‌هایش این بود: «موضوع عفاف و حجاب نباید زنانه شود و طوری تلقی نکنیم که فقط زنان مخاطب آن هستند بلکه عفاف و حجاب...

جوانی و پیری / سید محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)

بیا از پشت عینک سر به زیری‌های هم بینیم جوانی‌های هم دیدیم و پیری‌های هم بینیم به هم بودیم در آزادگی‌ها و امیری‌ها بیا در کنج محنت...