مرکل خواستار اعمال فشار بر روسیه و ایران برای توقف خشونتها در سوریه شد

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از اتحادیه اروپا خواست برای پایان بخشیدن خشونت‌ها در سوریه به روسیه و جمهوری اسلامی فشار بیاورد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دیروز، پنجشنبه‌۲۲ فوریه، در پارلمان این کشور گفت: «رژیم سوریه نه علیه تروریست‌ها بلکه علیه مردم خود می‌جنگند. کودکان را می‌کشد، بیمارستان‌ها را ویران می‌کند و این قتل‌عامی است که باید محکوم شود.»

آنگلا مرکل، افزود، جمهوری اسلامی و روسیه که هر دو حامی نیروهای دولتی هستند نیز همراه با رییس جمهور بشار اسد، مسئولیت ویژه در این زمینه دارند.

جمهوری اسلامی بارها حضور نظامی خود در سوریه را «مستشاری» توصیف کرده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، نیروهای ایرانی در سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد می‌جنگند و تهران علاوه بر نیروهای ارتش و سپاه پاسداران، شماری از شیعیان افغان و پاکستانی را در قالب «تیپ فاطمیون» و «لشکر زینبیون» به سوریه اعزام ‌کرده است.

محمدعلی شهیدی، رییس بنیاد شهید، در اسفند سال ۹۵ شمار کشته‌شدگان موسوم به «مدافع حرم» را دو هزار و ‌۱۰۰ تن اعلام کرده بود.

صدراعظم آلمان گفت وزیر امور خارجه‌اش قصد دارد به‌طور مستقیم با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت ‌و گو کند.

مرکل در عین حال از کشورهای اتحادیه اروپا خواست هرچه در توان دارند در راه توقف خشونت‌ها در سوریه انجام دهند.

صدر اعظم آلمان تصریح کرد: «ما باید هرچه در توان داریم برای پایان بخشیدن به این قتل‌‌عام انجام دهیم.»

«آسوشیتدپرس» گزارش کرده در بمباران غوطه شرقی روز پنجشنبه ۱۳ نفر دیگر کشته شدند.

عبدالستار دوشوکی

 

سازمان‌های بین‌المللی نسبت به اوضاع وخیم غوطه شرقی که در کنترل مخالفان اسد است، بارها هشدار داده‌اند. این منطقه ۴۰۰ هزار نفر سکنه دارد و با کمبود شدید دارو و غذا مواجه است.

آنتونیو گوتیرش، دبیر‌کل سازمان ملل غوطه شرقی را «دوزخ زمینی» خوانده و خواستار پایان هرگونه عملیات در این منطقه شده است.

ایالات متحده نیز روز پنجشنبه به این وضع واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن حملات نیروهای بشار اسد و حامیانش به غوطه شرقی گفت: «اسد و حکومت او باید به قساوت‌های بیشتر خاتمه داده و مسکو و تهران که حامی‌اش هستند، نباید بیش از این به او کمک کنند».

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده حملات اخیر دولت مرکزی سوریه و روسیه به غوطه شرقی را شدیدا محکوم می‌کند.

در همین حال عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در مصاحبه‌ای با «بی‌سی‌سی» انگلیسی گفت تهران برای کاهش تنش‌ها در غوطه شرقی با دولت سوریه در تماس است.

در پی بمباران‌های چند روز گذشته صدها نفر در غوطه شرقی کشته و زخمی شده‌اند.

- Advertisement -

Latest article

حمایت دونالد ترامپ از کمپین #اعدام_نکنید

سایت «بی بی سی» فارسی می‌نویسد: به دنبال کارزار کم‌سابقه کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان برای توقف حکم اعدام سه نفر از معترضان...

تعقید معنوی در بیتی از سیمین بهبهانی

سایه اقتصادی نیا یکی از «کولی‌واره‌ها»ی سیمین در «دشت ارژن» در سال‌های اخیر محبوب‌تر و معروف‌تر بوده است: «کولی‌واره 3»، و آن هم به این...

حراج داوطلبانه آب و خاک ایران

کاملیا انتخابی‌فرد در یک هفته گذشته، از پیش‌نویس «قرارداد ۲۵‌ساله جمهوری اسلامی و چین»، آنچه که گفته و شنیده شده، وجه تسمیه آن با قرارداد...

نبرد نابرابر سبک زندگی شخصی ایرانی با سبک زندگی تحمیلی اسلامی

خلاصه حرف‌هایش این بود: «موضوع عفاف و حجاب نباید زنانه شود و طوری تلقی نکنیم که فقط زنان مخاطب آن هستند بلکه عفاف و حجاب...

جوانی و پیری / سید محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)

بیا از پشت عینک سر به زیری‌های هم بینیم جوانی‌های هم دیدیم و پیری‌های هم بینیم به هم بودیم در آزادگی‌ها و امیری‌ها بیا در کنج محنت...